Susan Alverson
Paraprofessional RM 218
1st Grade
Dorothy Baden-Mayer
Teacher: 1st
1st Grade
Ann Beckman
Teacher: ESOL
English Language Instruction
Karen Bevan
Teacher: KG
Kindergarten
Brianna Bishop
Special Education Paraprofessional
Vicky Block
PT
Gail Bodner
Teacher: 2nd
2nd Grade
Erica Britton
Paraprofessional K-6
Kindergarten
Carrie Checca
PYP Coordinator: MD - TJ
Administration
Jason Checca
School Psychologist
Special Education and Student Services
Julie Custer
Teacher: 2nd
2nd Grade
Scott Daugherty
Technology Educator
Specialists and Support Staff
Lynn Devens
Paraprofessional K-5
Kindergarten
Robin Dickerson
Teacher: ESOL
English Language Instruction
Emily Donovan
Teacher: STEAM
Specialists and Support Staff
Nina Douangphoumy
Teacher: 1st
1st Grade
Shannon Evans
Reading Specialist
Carol Felderman
Reading Specialist
Specialists and Support Staff
Jeremy Ferrara
Assistant Principal - MD
Administration
Jennifer Fessenden
K-12 Math Instructional Specialist
Curriculum, Instruction and Assessment
Jan Garrett
Teacher: Art
Specialists and Support Staff
Sarah Given
Secretary/Paraprofessional
Beth Green
Teacher: Enrichment
Specialists and Support Staff
Paige Greiner
Paraprofessional
Nicole Guimaraes
Teacher: Music
Natalia Guzman
Teacher: Spanish
Deidre Haft
Special Education Paraprofessional
Tami Hagler
Teacher: 1st
1st Grade
Jaclyn Harper
Teacher: KG
Kindergarten
Katie Heeter
Teacher: KG
Kindergarten
Nan Hof
Teacher: KG
Kindergarten
Patricia Hoffman
Secretary: Attendance-Finance MD
Administration
Colleen Hoover
Social Worker
Tiffany Hrbacek
Assistant Librarian
Media Center
Julie Huber
Teacher: PE TJ-MD
Specialists and Support Staff
Jed Jackson
Guidance Counselor
Specialists and Support Staff
Tim Kasik
Principal: MD
Administration
Catherine Kennedy
Teacher: KG
Kindergarten
Diane Kidder
Teacher: 2nd Grade
Kindergarten
Katie Klimenko
Paraprofessional K-8
Kindergarten
Allison Klink
Special Education Administrator
Phyllis Kravinsky
Reading Specialist
Specialists and Support Staff
Gloria Londono
Custodian
Julie Macrina
MTSS Coordinator
Curriculum, Instruction and Assessment
Kathleen Mahr
Teacher: SPED resource
Special Education and Student Services
Motrya Manalac
Teacher: 2nd
2nd Grade
Katherine Mason
Paraprofessional RM 205
1st Grade
Janet McEvoy Price
Specialist: Math
Specialists and Support Staff
Laura McNamara
Teacher: KG
Kindergarten
Amanda Morey
Teacher: 2nd
2nd Grade
Lisa Murphy
Teacher: SpEd
Special Education and Student Services
Kathy Muskett
Paraprofessional RM 210
1st Grade
Elizabeth Neal
Paraprofessional RM 207
1st Grade
Lien Nguyen
Tech: Systems Engineer
Technology
Susan Nye
Paraprofessional RM-206
1st Grade
Kevin O'Dowd
Para: SpEd
Special Education and Student Services
Fouzia Oubenali
Special Education Paraprofessional
Dailey Parker
Special Education Paraprofessional
Nora Pishner
Secretary: Principal MD
Administration
Samuel Renderos-Hernandez
Custodian
Barbra Saaty
Occupational Therapist
Specialists and Support Staff
Jennifer Santiago
Director: Equity and Excellence
English Language Instruction
Ingrid Schoenburg
Speech Therapist
Specialists and Support Staff
Laura Schomer
Teacher: PE
Specialists and Support Staff
Karen Schools
Clinic Aide
Health
Jean Schumacher
Teacher
Carol Seaver
Counselor
Mehak Shahzadi
Paraprofessional RM 223
1st Grade
Kanwal Shahzadi
Paraprofessional K-2
Kindergarten
Taylor Shinaberry
Special Education Paraprofessional
David Sikora
Teacher: KG
Kindergarten
Erika Siqueira
ESOL: Parent Liason
English Language Instruction
Jennifer Smith
Teacher: 1st
1st Grade
Tito Sorto
Food Service Mgr: MD
Food Services
Shane Spindle
Media Specialist/Librarian
Media Center
Maria Springer
Speech Therapist
Christine Stillwagoner
Teacher: 2nd
2nd Grade
Kelsey Stout
Teacher: SpEd
Special Education and Student Services
Carly Swanson
Teacher: 1st
1st Grade
Alice Tamlee
Custodian
Kim Tanner
Para: SpEd
Special Education and Student Services
Gina Thacker
Teacher: 2nd
2nd Grade
Sharon Toda
Behavior Specialist JT & MD
Special Education and Student Services
James Visbeck
Paraprofessional
James Visbeck
Teacher: KG
Kindergarten
Shey Wakeley
Paraprofessional K-3
Kindergarten
Jill Wattles
Teacher: 1st
1st Grade
Adrienne Wilson
Paraprofessional RM 224
1st Grade
Haley Wingfield
Teacher: KG
Kindergarten
Michael Wolfe
Special Education Paraprofessional
Joanne Woods
Teacher: SpEd
Special Education and Student Services
Corrie Wright
Teacher: 2nd
2nd Grade